Fundator: Stanisław Tołwiński
Zamierzenia wyjątkowej uroczystości (w asyście kompanii honorowych, orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych i szczególnych gości) dla upamiętnienia 10-tej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, niestety zniweczyła (nie zaproszona na uroczystości) epidemia koronawirusa.
Mimo istotnej zmiany funkcjonowania personalnego i instytucjonalnego, nie dopuściliśmy do osamotnienia jedynego na lotnisku i pierwszego w Polsce obeliska upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Oczywiście dostosowując się do rządowych zaleceń, w bardzo skromnej reprezentacji ale jednak!
Na godzinę gotowości (08.30) na lotnisko przybył Pan Michał Kochanowski - Starosta Kętrzyński reprezentując lokalne samorządy oraz Ksiądz ppor. SG Paweł Siebiesiewicz w imieniu duchownych wszystkich wyznań w Kętrznie.
Realizując pewną tradycję o 08.41 zaprzyjaźniona ekipa OSP przejmującym głosem syreny wozu strażackiego przez minutę obwieściła symbolicznie godzinę katastrofy. Następnie Ksiądz ppor. SG Paweł Siebiesiewicz (również kapelan W-MO SG) stając przed okolicznościowym obeliskiem poświęcił kilkominutową chwilę na modlitwę za Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie towarzyszące Panu Prezydentowi osoby, które zginęły 10 lat temu pod Smoleńskiem.
Graj w swoje ulubione gry o każdej porze dnia - Ice Casino
Po zakończeniu modlitwy w rytmie tremolo na perkusji (odtwarzanych z zapisu magnetycznego) wiązanki kwiatów złożyli: Pan Starosta Michał Kochanowski, Ksiądz ppor. SG Paweł Siebiesiewicz oraz Stanisław Tołwiński w imieniu Aeroklubu Krainy Jezior oraz Fundacji Military Park, który również ustawił białe i czerwone znicze w literę „V” obejmując tym złożone pod obeliskiem wiązanki kwiatów.
Myśląc o dzisiejszym dniu i tym z 2010 roku nie da się pominąć niesamowitego zbiegu dat i okoliczności. Wielki Piątek w zbiegu z dziesiątą rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem i 80-tej rocznicy mordu NKWD polskich oficerów w Katyniu, skłania do rozważań o pewnej metafizycznej symbolice. Mam nadzieję, że nieważne gdzie jesteśmy aktualnie, realizując zalecenia krajowego sztabu kryzysowego epidemii, znajdzie się u Państwa moment na wspomnienie tej narodowej katastrofy i chwilę osobistej refleksji.
Kończąc relację z tej symbolicznej uroczystości, pragnę podziękować Panu Prezydentowi Andrzejowi Duda za skierowanie PRZESŁANIA do organizatorów i uczestników uroczystości, które również zamieszczamy w załączeniu by to PRZESŁANIE trafiło do jak najszerszych kręgów Polaków.
Za chwilę Wielkanoc a więc wszystkim, którzy dotrwają do końca tej sprawozdawczej relacji, mimo wielu życiowych niespodzianek, życzymy … Wesołych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Zarząd Fundacji „Military Park”